Hrnečku, vař – klidná pohádka na dobrou noc

Pohádky pro děti,pohádky na dobrou noc,pohádky o zvířatech,krátké pohádky,české pohádky,pohádky ke čtení,audio pohádky

Poslouchaná verze pod pohádkou 🎧

Milé dítě, lehni si pohodlně, přitáhni si deku až pod bradu a zavři oči. Dnes ti povím jeden starý, krásný příběh o malém kouzelném hrnečku, o hodné dívce a o tom, jak štědrost a vděčnost přinášejí do života to nejkrásnější.

Je to příběh, který se odehrál dávno, dávno, v malé vesnici na okraji velkého lesa, kde stromy šeptají pohádky a hvězdy naslouchají každému přání.

Bylo nebylo, žila jednou malá dívka jménem Anička. Bydlela se svou maminkou v malé dřevěné chaloupce na konci vesnice.

Chaloupka byla stará a trochu děravá, ale uvnitř bylo vždy teplo, protože maminka a Anička se měly moc rády. Na stole vždy stála malá váza s polními kvítky, na okně visely bílé záclonky a u krbu ležela stará kočka Moucha, která se líně natahovala a předla si svou kočičí píseň.

Jenomže toho roku bylo v jejich domě smutno. Zima přišla brzy a trvala dlouho. Zásoby jídla se pomalu tenčily. Maminka pracovala, jak mohla – šila, prala, pomáhala sousedům – ale peněz bylo málo.

Anička to věděla, a proto si nikdy nestěžovala. Ani tehdy, když měla hlad, ani tehdy, když byl oběd jen trochu chleba a vody.

„Maminko,“ říkala Anička každý večer, „zítra bude lépe.“ A maminka ji vždy objala a pohladila po vlasech. „Ano, Aničko. Zítra bude lépe.“ Anička věřila, že je to pravda. Ona totiž vždy věřila v dobro.

Jednoho chladného rána vzala Anička košíček a šla do lesa. Nechtěla mamince říkat, kam jde, protože maminka by se bála. Ale Anička věděla, že v lese pod sněhem někdy rostou zimní houby a že u zamrzlého potůčku bývají oříšky, které veverky zapomněly schovat.

Les byl tichý a bílý. Sníh ležel jako velká nadýchaná přikrývka na větvích stromů. Anička šla tiše, aby nerušila ten klid. Její malé boty zanechávaly ve sněhu stopy jako vzor na krajkovém ubruse.

Najednou uslyšela slabý hlas. „Haló? Je tu někdo?“ Anička se zastavila. Podívala se doprava, doleva, pak dolů pod velký dub. Tam seděla stará žena.

Seděla na padlém stromě a třásla se zimou. Měla na sobě jen tenký šátek a staré boty s dírami. Její vlasy byly bílé jako sníh a oči modré jako letní nebe.

„Babičko!“ vykřikla Anička a hned přiběhla. „Babičko, vám je zima! Proč tu sedíte?“

Stará žena se usmála. „Unavila jsem se, holčičko. Jdu dlouhou cestou a nohy mě bolí. Ale hlavně – mám hrozný hlad. Celý den jsem nic nejedla.“

Anička se podívala do svého košíčku. Vzala si s sebou jeden malý kousek chleba – to bylo všechno, co měly doma. Byl to chléb pro ni a pro maminku. Byl to jejich oběd. Ale Anička se ani chvilku nerozmýšlela.

„Tady, babičko,“ řekla a podala starší ženě celý kousek chleba. „Vezměte si. Já hlad nemám.“

To nebyla pravda, ale Anička to řekla s úsměvem, a tak to znělo pravdivě. Stará žena přijala chléb s vděčností. Snědla ho pomalu a tiše. Pak se podívala na Aničku dlouhým, laskavým pohledem – takovým pohledem, který vidí přímo do srdce.

„Ty máš dobré srdce, holčičko,“ řekla tiše. „Dala jsi mi to poslední, co jsi měla. Za takovou dobrotu si zasloužíš odměnu.“

Anička zavrtěla hlavou. „Ale babičko, já nic nechci. Jen se u nás zastavte někdy na čaj, když půjdete kolem.“

Stará žena se zasmála – byl to teplý, zvonivý smích, jako když cinkají malé zvonky. Pak sáhla do své staré tašky a vytáhla malý hliněný hrneček. Byl prostý, hnědý, bez ozdob. Ale nějak krásný.

„Vezmi si ho,“ řekla žena a podala hrneček Aničce. „Je to kouzelný hrneček. Když mu řekneš Hrnečku, vař! – bude vařit sladkou kaši. A když mu řekneš Hrnečku, dost! – přestane. Pamatuj si obě slova.

Obě jsou stejně důležitá.“ Anička vzala hrneček do dlaní. Byl teplý, přestože ležel v zimě. Jako by uvnitř měl vlastní malé slunce. Když se Anička ohlédla, aby poděkovala, stará žena zmizela. Jen ve sněhu zůstaly malé šlápoty, které vedly do hloubi lesa – a pak zmizely, jako by je vítr zahladil.

Anička běžela domů, co nejrychleji mohla. Otevřela dveře a hned zavolala: „Maminko, maminko, podívej se!“

Maminka přišla z kuchyně, otřela si ruce do zástěry a podívala se na hrneček. „To je pěkný hrneček, Aničko. Kde jsi ho vzala?“ „Dala mi ho jedna babička v lese.

A maminko – je kouzelný!“ Maminka se usmála trochu smutně. Věřila v hodnou dceru, ale v kouzelné hrnečky věřit zapomněla. „To je hezké, Aničko.“

„Opravdu, maminko! Podívej se.“ Anička vzala hrneček do obou dlaní a řekla tiše, ale zřetelně: „Hrnečku, vař!“

A hrneček začal vařit. Nejdřív z něj stoupala malá bílá pára. Pak se uvnitř začalo něco pohybovat, bublat, vonět. A za chvíli byl hrneček plný husté, krémové kaše – bílé, jemné, se zlatavou barvou jako podzimní slunce.

Vůně kaše se rozlila po celé místnosti. Moucha otevřela jedno oko a začala mňoukat. Maminka si přikryla ústa rukama.

„Aničko…“ „A teď se dívej, maminko,“ řekla Anička vážně. „Hrnečku, dost!“ A hrneček přestal vařit. Stál tam tichý, klidný, spokojený – hrnek plný kaše.

Maminka a Anička se na sebe podívaly. A pak se začaly smát – smát se tak, jak se dlouho nesmály. Radostně, lehce, svobodně.

„Pojďme jíst,“ řekla maminka. Seděly u stolu, jedly teplou kaši a za oknem padal sníh a bylo jim krásně.

Od toho dne měly Anička a maminka vždy dost jídla. Každé ráno Anička řekla „Hrnečku, vař!“ a připravila kaši na snídani. Každé poledne také. A každý večer také – ale jen trochu, protože večer se moc nejí.

Brzy se ale Anička začala dívat z okna na sousedy. Viděla starou paní Novákovou, která sedí sama a dívá se do prázdného hrnce. Viděla rodinu Horáčků, kde bylo pět dětí a málo jídla. Viděla malého Péťu, který chodil do školy bez svačiny.

„Maminko,“ řekla Anička jednoho dne, „hrneček vaří dost kaše pro nás dvě. Ale mohl by vařit i pro ostatní.“

Maminka ji objala. „Máš pravdu, Aničko. Máš velké srdce.“

A tak začaly zvát sousedy. Každý den v poledne přicházeli k jejich chaloupce lidé z vesnice – staří, mladí, děti i dospělí – a Anička říkala „Hrnečku, vař!“ a hrneček vařil a vařil, dokud neměl každý plnou misku. Pak Anička vždy řekla „Hrnečku, dost!“ a hrneček spokojeně přestal. Vesnice byla sytá a veselá. A Anička také.

Milé dítě, každá dobrá pohádka má i malý zádrhel – takový, ze kterého se dá poučit.

Ve vesnici bydlela jedna sousedka, paní Součková. Byla to žena, která měla ráda věci a chtěla mít víc věcí než ostatní. Když viděla, že Anička a maminka mají krásný kouzelný hrneček, začala přemýšlet.

„Proč by měly mít kouzelný hrneček jen ony?“ říkala si. „Já bych ho uměla použít líp. Já bych uvařila víc kaše. Já bych…“

Jednoho dne, když Anička šla do školy a maminka byla na zahradě, vešla paní Součková do chaloupky. Vzala hrneček ze stolu – tichounce, opatrně – a odnesla si ho domů. Doma postavila hrneček na svůj velký kuchyňský stůl a řekla hlasitě a trochu triumfálně: „Hrnečku, vař!“ A hrneček začal vařit.

Paní Součková se radovala. Dívala se, jak kaše bublá a voní. „Ještě trochu,“ říkala si. „Ještě trochu a pak ho zastavím.“ Ale kaše bylo víc a víc. A paní Součková si najednou uvědomila, že zapomněla. Zapomněla slova, která zastaví hrneček.

„Přestaň!“ řekla. Hrneček nereagoval. „Stop!“ řekla. „Konec! Nevář! Dost! Stůj!“ Kaše přetekla přes okraj hrnečku. Pak přes okraj stolu. Pak po podlaze. Pak pod dveřmi ven na ulici.

Paní Součková nevěděla, co dělat. Seděla na stole uprostřed bílé, voňavé kaše a volala o pomoc. Když Anička přišla ze školy a uviděla bílou řeku kaše tekoucí ulicí, okamžitě pochopila, co se stalo.

Nespěchala, nepanikařila. Šla klidně ke dveřím paní Součkové, otevřela je a řekla jasně a zřetelně: „Hrnečku, dost!“ A hrneček přestal vařit.

Ticho. Kaše se zastavila. Stála všude – na podlaze, pod stolem, v botách paní Součkové, na jejím klobouku, který visel na háku u dveří.

Paní Součková se na Aničku podívala. Tvář měla celou červenou. „Já… já jen chtěla…“

„Vím,“ řekla Anička klidně. „Ale příště se stačí zeptat. Hrneček rád vaří pro každého – jen mu musíte říct i to správné slovo na konec.“

Paní Součková sklopila oči. Styděla se. Ale Anička jí podala ruku a řekla: „Pomůžu vám to uklidit. A pak vám ukážu, jak s hrnečkem správně mluvit.“

A tak uklízely spolu – Anička, maminka, která mezitím přišla, a nakonec i paní Součková. A zatímco uklízely, smály se – i paní Součková se nakonec trochu usmála – protože kaše ve vlasech je sice nepříjemná, ale trochu legrační.

Milý posluchači, večer toho dne seděla Anička u krbu. Kočka Moucha ležela na jejím klíně a předla. Za oknem svítily hvězdy.

Anička vzala hrneček do dlaní. Byl teplý, jako vždy. „Děkuju ti,“ řekla mu tiše. A zdálo se, nebo ne – hrneček se trochu zahřál. Možná to bylo jen od krbu. Nebo možná ne.

Maminka přišla a sedla si vedle Aničky. „Víš, Aničko, co je na tom hrnečku nejkrásnější?“ „Co, maminko?“ „Že ho ta babička dala tobě. Mohla ho dát komukoli ve vesnici. Ale dala ho tobě – protože ty jsi jí dala to poslední, co jsi měla, a přitom ses usmívala.

Hrneček není odměna za chudobu. Je to odměna za laskavost.“ Anička na to myslela dlouho. „Maminko,“ řekla nakonec, „myslíš, že ta babička v lese byla… zvláštní?“

Maminka se usmála tajemně. „Kdo ví. V pohádkách se říká, že někdy chodí světem staré ženy, které zkouší, kolik dobra je v lidském srdci. A kdo dobro rozdává – tomu se vrátí víc.“

Anička přikývla. Pak se podívala na hrneček a řekla tiše: „Hrnečku, vař.“ Hrneček začal vařit – jen trochu, jen na dvě malé misky – voňavou, jemnou kaši na dobrou noc. „Hrnečku, dost,“ řekla Anička, když byly misky plné. A hrneček přestal. Spokojeně, tiše.

Milé dítě, tak žily Anička a její maminka v malé chaloupce na konci vesnice. Hrneček stál na stole a každý den vařil pro všechny, kdo přišli.

Vesnice byla sytá a veselá. Paní Součková se naučila obě slova – to začínací i to zastavující – a někdy sama pomáhala rozdávat kaši starým sousedům.

A Anička? Anička rostla a rostla. Ale jedno se na ní nikdy nezměnilo – její srdce zůstalo stejně velké, stejně teplé, stejně štědré jako v ten den v lese, kdy dala cizí babičce svůj poslední kousek chleba.

Kouzelný hrneček byl krásný dar. Ale největší kouzelnou věcí v celém příběhu nebyl ani tak hrneček – bylo to Aniččino srdce, její úsměv a její štědrost. Protože štědrost, milé dítě, je ta nejstarší magie na světě. 🌙

Ohodnotit tuto pohádku

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *