Poslouchaná verze pod pohádkou 🎧
Už se stmívá, milé dítě. Hvězdičky jedna po druhé vylézají na oblohu a Měsíc tiše svítí do tvého pokojíčku. Je čas zavřít oči a poslechnout si pohádku. Dnes ti povím příběh o malém chlapečkovi jménem Budulínek – příběh o tom, jak je důležité poslouchat maminku a tatínka a proč neotevíráme dveře cizím lidem.
Tak si lehni pohodlně, přitáhni si deku až pod bradu a poslouchej…
Kdysi dávno, na okraji jednoho klidného lesa, stál malý dřevěný domeček. Byl to hezký domeček – měl červenou střechu, bílé záclonky v oknech a před domem rostly slunečnice, které se vždy otáčely za sluncem. V tom domečku žil tatínek, maminka a jejich malý syn, kterému říkali Budulínek.
Budulínek byl hodný chlapeček. Měl kulaté tváře, rezavé vlasy a velké hnědé oči, které vždycky zvědavě pozorovaly svět kolem sebe. Moc rád poslouchal pohádky, hrál si s dřevěnými kostičkami a večer usínal s malým plyšovým medvídkem v náručí – úplně tak jako ty teď.
Jednoho dne se maminka chystala do lesa nasbírat jahody a tatínek šel pracovat na pole. Budulínek ještě nebyl dost velký na to, aby šel s nimi, a tak ho maminka nechala doma.
Před odchodem se k němu sklonila, pohladila ho po vlasech a řekla mu laskavě, ale vážně:
„Budulínku, zlatíčko, budeš dnes doma sám. Dám ti mléčnou kaši na stůl, abys měl co jíst. Ale pamatuj si jedno důležité pravidlo – neotvírej nikomu dveře. Nikomu. Rozumíš?“
Budulínek vážně přikývl. „Ano, maminko, rozumím. Nikomu neotevřu.“
Maminka ho ještě jednou objala, vzala košík a odešla. Domeček byl najednou tichý. Budulínek si sedl ke stolu, vzal lžičku a začal jíst svou teplou mléčnou kaši. Byla sladká, s trochou másla navrchu, přesně tak, jak ji maminka uměla uvařit nejlépe na světě.
Za oknem zpívali ptáci. Slunce svítilo na zahradu. Bylo hezky a Budulínek byl spokojený.
Jenomže v tom lese, nedaleko od domečku, žila jedna liška. Byla chytrá – možná až příliš chytrá. Měla rezavou srst, ostrý čumáček a uměla mluvit velmi, velmi sladce. Věděla, že v domečku je dnes malý Budulínek sám, a napadlo ji, že by ho mohla navštívit.
Přiběhla k domečku, zastavila se před dveřmi a zaklepala: „Ťuk, ťuk, ťuk!“
Budulínek zvedl hlavu od kaše. Vzpomněl si na maminčina slova. Neotvírej nikomu.
„Kdo je tam?“ zeptal se opatrně.
„To jsem já, liška,“ odpověděla liška sladkým hlasem. „Přišla jsem se podívat, jestli jsi v pořádku, Budulínku. Venku je tak krásně. Nechceš si se mnou trochu popovídat?“
Budulínek zavrtěl hlavou, i když ho liška neviděla. „Nemohu otevřít. Maminka mi zakázala otevírat dveře cizím lidem.“
Liška chvíli přemýšlela. Pak zkusila jiný způsob.
„Ale Budulínku,“ řekla ještě sladčeji, „já přece nejsem cizí. Jsem liška z lesa. Znám tvého tatínka i maminku. A víš co? Mám tu pro tebe něco dobrého – červenou jahůdku, tu největší z celého lesa!“
Budulínek zaváhal. Jahůdka… to znělo lákavě. Ale pak si znovu vzpomněl na maminčina slova.
„Ne,“ řekl pevně. „Děkuji, ale dveře neotevřu.“
Liška odešla, ale nešla daleko. Schovala se za slunečnice a přemýšlela dál.
Po chvíli liška přišla znovu. Tentokrát změnila hlas – mluvila tenounce, skoro jako maminka.
„Budulínku, zlatíčko, to jsem já – maminka! Přišla jsem se podívat, jestli ti něco nechybí!“
Budulínek přiběhl ke dveřím. Srdíčko mu radostně poskočilo. Maminka! Ale pak se zastavil. Hlas zněl trochu divně. Maminka nikdy nemluvila takhle – tenounce a jaksi… ne úplně jako maminka.
„Maminko?“ zavolal opatrně. „Jak se jmenuji?“
Za dveřmi bylo na chvíli ticho. Pak liška odpověděla: „No přece… Budulínek!“
„A jak se jmenuješ ty, maminko?“
Zase ticho. „Já jsem… maminka.“
Budulínek se usmál sám pro sebe. Věděl, že to není maminka. Pravá maminka by řekla jeho jméno a představila by se.
„Nejsi moje maminka,“ řekl klidně. „Dveře neotevřu.“
Liška za dveřmi tiše zavrčela, ale pak se otočila a odešla do lesa. Budulínek si vydechl a vrátil se ke stolu. Kaše byla trochu vychladlá, ale pořád dobrá. Vzal si lžičku a jedl dál. Za oknem stále svítilo slunce.
Liška se ale nevzdala. Tentokrát přišla potřetí – a byla ještě chytřejší. Vzala s sebou košík jahod a před domečkem zpívala písničku, kterou Budulínek znal – tu o sluníčku a dešti, kterou mu vždy zpívala babička.
Budulínek ji slyšel a srdce mu poskočilo. Tu písničku znal tak dobře. A liška ji zpívala tak hezky.
Přišel ke dveřím a zeptal se: „Kdo jsi? Proč zpíváš tu písničku?“
„Jsem tvoje kamarádka,“ řekla liška. „Přinesla jsem ti jahody od babičky. Babička říkala, že ti je mám donést, protože tě má moc ráda.“
Budulínek zaváhal. Jahody od babičky… Babičku měl moc rád. A ta písnička…
Ruka mu pomalu sáhla na kliku.
A tehdy – přesně v ten moment – se ozvaly kroky na cestě. Rychlé, lehké kroky. A pak zazněl hlas, který Budulínek znal lépe než cokoliv jiného na světě:
„Budulínku! Jsem zpátky!“
Maminka! Pravá maminka, s košíkem jahod a usměvavou tváří, přicházela po cestě od lesa.
Liška ji uviděla, otočila se a rychle zmizela mezi stromy. Budulínek otevřel dveře – ale až teď, když maminku viděl na vlastní oči.
Maminka přišla, objala Budulínka a pohladila ho po vlasech.
„Je všechno v pořádku, zlatíčko?“
Budulínek přikývl. „Ano, maminko. Přišla liška. Třikrát. Ale já jsem jí neotevřel.“
Maminka se na něj podívala s teplým pohledem plným lásky.
„Jsem na tebe pyšná,“ řekla tiše. „Udělal jsi přesně to správné. Když nevíš, kdo stojí za dveřmi, neotvírej. I když ten hlas zní sladce. I když slibuje dárky. I když zpívá hezkou písničku.“
Budulínek se zamyslel. „Ale maminko – jak poznám, kdo je dobrý a kdo ne?“
Maminka si k němu sedla a vzala ho za ruku.
„To je velmi chytrá otázka,“ řekla. „Pamatuj si: lidé, kteří tě opravdu milují, na tebe nebudou tlačit. Nebudou tě lákat na dárky, aby tě přiměli otevřít dveře. Pravá babička nebo kamarád počkají, až budeš s někým dospělým. A vždy to předem řeknou nám.“
Budulínek pomalu přikývl.
„A liška?“ zeptal se. „Byla zlá?“
Maminka se zamyslela. „Byla spíš nerozumná. Myslela jen na sebe. Ale ty jsi byl moudrý. A to je důležitější.“
Tatínek se vrátil z pole ještě před večeří. Maminka mu všechno pověděla a tatínek Budulínka zvedl do náruče a zatočil se s ním dokola.
„To je můj statečný chlapec!“ smál se. „Třikrát přišla liška a třikrát odešla s prázdnou!“
Budulínek se smál. Pak se ale vážně zeptal:
„Tatínku, proč liška neříkala pravdu?“
Tatínek ho posadil na klín u kamen, kde plápolal oheň.
„Někdy lidé – a zvířata – neříkají pravdu, protože chtějí něco, co jim nepatří,“ řekl klidně. „Nemusí být zlí v srdci. Jen zapomněli na důležité pravidlo.“
„Jaké?“ zeptal se Budulínek.
„Že důvěra se nedá získat slibem jahod. Buduje se pomalu – tím, že jsme upřímní, držíme slovo a chováme se stejně, když nás někdo vidí i nevidí.“
Budulínek si opřel hlavu o tatínkovo rameno a díval se do ohně.
„A já mám tebe a maminku,“ řekl tiše.
„Ano,“ usmál se tatínek. „A to je to nejdůležitější.“
Maminka přinesla misku jahod – těch pravých z lesa. Posadili se spolu ke stolu a jedli jahody se smetanou a cukrem.
Budulínek jedl pomalu a díval se z okna. Na obloze už svítily první hvězdy.
„Maminko,“ řekl, „zítra mi ještě jednou vysvětlíš, jak poznám, že je někdo opravdu dobrý?“
„Vysvětlím,“ usmála se. „Ale teď je čas spát.“
Odnesla ho do postýlky, přikryla ho dekou a dala mu plyšového medvídka. Políbila ho na čelo.
„Spi dobře, zlatíčko. Jsi v bezpečí. Jsme tady.“
Budulínek zavřel oči. Obrázky dne pomalu mizely… liška, jahody, tatínkův smích, oheň v kamnech…
A pak usnul.
A tak, milé dítě, i dnešní pohádka pomalu končí.
Budulínek se naučil něco důležitého – ne ze strachu, ale z lásky. Pochopil, že pravidla nejsou proto, aby ho omezovala, ale aby ho chránila. A že důvěra nevzniká ze sladkých slov, ale z upřímnosti a času.
Ty to víš také.
Když někdo, koho neznáš, mluví příliš sladce a slibuje dárky, je dobré se zastavit… a říct si: zavolám maminku nebo tatínka.
A já vím, že to zvládneš.
Teď zavři oči. Venku je tma, ale u tebe je teplo a bezpečno. Někdo, kdo tě má rád, je nablízku.
Dýchej pomalu…
jednou…
dvakrát…
Hvězdičky ti přejí krásné sny.
Dobrou noc. 🌙

Napsat komentář